- Връзки101
- от 19 декември 2021
Токсично приятелство

Кога и най-вече защо една от най-специалните и важни връзки – тази с приятелите – започва да става токсична?
От Мария Димова
Ако си благословена да имаш най-добра приятелка или приятел в пълния смисъл на определението, то подобно усещане не ти е чуждо: блаженство да знаеш, че винаги има кой да ти пази гърба, да те подкрепя, да се смее и да плаче с теб и откровено да ти каже кога е време да блокираш поредния неподходящ. Малко емоции могат да се сравнят с близостта и чувството да принадлежиш към нещо специално и рядко, които истинското приятелство носи. Тайни, безброй споделени преживявания, възходи и падения – връзките със „семейството, което сами си избираме“ откровено могат да бъдат описани като най-повлияващи качеството на живот и най-смислените, които култивираме. Но какво се случва когато точно човекът, на когото си доверила най-тъмните си мисли и най-светлите си надежди, изведнъж става източник на притеснения, безпокойство, чувство на недостатъчност и болка? Да, добре дошла в зоната на токсичното приятелство.
„Изведнъж“ може би е силно преувеличено от желание за драматизъм. Подобен преход всъщност рядко става с гръм и трясък и тогава, парадоксално, не наранява толкова, защото нещата са кристално ясни и остава единствено да се приемат. Болезненото в загубата на приятел и неговото превръщане в някаква форма на враг е именно в плавността, с която целият процес се развива. Плавността, която ти дава надежда, че нищо не е крайно неприятно или финално, просто „ти преувеличаваш“ в главата си, на всеки се случва… Плавността, благодарение на която вече свикваш с липсата. И плавността, която в крайна сметка ти пречи да приемеш очевидното. Ако имаш колебание, че важно приятелство губи основите си, ето 5 признака, че съмненията ти не се безпочвени:
1. Интуиция
Първият знак, по който можеш да разпознаеш, че нещо не е наред (или реално никога не е било) е интуицията ти. Сещаш ли се за определен човек, докато четеш този текст? Забелязала ли си скоро да не очакваш с нетърпение редовните си срещи за кафе с приятелка? Отбягваш ли да вдигаш телефона на добър познат, защото всеки път след това се чувстваш емоционално изцедена? Тялото и душата ни са мъдри и всички тези сигнали не са за подценяване, а напротив, много точно те насочват към сърцевината на проблема.
2. Контакт
Ако си дадеш ясна сметка, че инициирането на контакт е едностранно и винаги ти си тази, която предлага идеи за срещи, защото „си по-организирана“, то може би дружката ти не държи особено на теб. Всеки преминава през различни периоди – проблеми във връзката, работата и прочие. Разбираемо да не изискваш постоянно внимание, ако най-добрата ти приятелка в момента е бременна, да речем. Но ако си убедена, че всичко при нея е наред и това не е нова тенденция, трябва да оцениш какво всъщност ти дава да поддържаш подобни половинчати отношения. И доколко си заслужава да продължаваш да го правиш.
3. Радост
По-мъдри от мен хора за казали, че ако един приятел е до теб само в добрите моменти, но няма и следа от него, когато имаш нужда от помощ, то той не е искрен. Това, разбира се, е вярно. Но аз бих повдигнала следния въпрос: колко от приятелите ти се радват искрено за теб? И тук говоря за чиста еуфория от това, че най-накрая си постигнала нещо значимо – повишение, купуване на нов апартамент или сериозен прогрес в терапията за дългогодишен страх. Ако погледнеш нещата така, ще се замислиш, че има хора, на които просто не искаш да съобщиш добрите новини. Вероятно си го обясняваш с това, че не искаш да ги притесняваш или да им натрапваш успехите си, но истината е, че съзнателно избягваш тези теми, защото знаеш, че те няма да се зарадват за теб. И това е безпощадно верен барометър за нивото на добронамереност в отношенията ви.
4. Клюки
Предполагам си мислиш, че да избягваш хора, които говорят зад гърба ти е относително ясна инструкция, която спазваш стриктно. Някак от деца сме програмирани да отбягваме лицемерие и познанства, които ни превъзнасят, само за да разберем какво всъщност мислят за нас по-късно. Но в случая става дума за друго: за хора, чиято основна тема на разговор са клюките. И не, не заради логиката „щом говорят така за другите пред теб, какво ли казват щом ти излезеш от стаята“. Ако някой обсъжда Алекс Петканова, едва ли значи, че ще коментира и теб. Просто подобна енергия не води нито до развитие, нито до щастие – все неща, които би искала да култивираш като усещания. Не се води по темите, които подобни хора налагат и се хващай, когато виждаш, че започваш да мразиш всичко и всички, само за да им се харесаш.
5. Общи цели, а не светоглед
Сещаш ли се за момичето, с което се сприятели, защото искаше да влезеш във форма и тръгна на зумба? Или приятелката ти от гимназията, с която си говорите предимно за истории от училище? Благодарение на социализацията в различни етапи от живота ни, е напълно нормално да създаваме контакти с хора на база общи интереси (като например общия интерес да получиш листче хартия с надпис „Бакалавър по политология“). Така често започват най-искрените и смислени приятелства. Но подобна дружба от сантиментални подбуди може многократно да надвиши срока си на годност, ако не правиш разлика между две много важни понятия: общите цели, които имаш с дадения човек, и общия начин, по който гледате на света и темите, които намирате за ценни.
Типове токсични приятелства и как да се справиш:
Не всичко е черно и бяло и дори някой от близкия ти кръг да демонстрира един-два червени сигнала, не значи автоматично, че трябва да прекратите контакт. Ето основните типове небалансирани приятелства и възможните решения:
Frenemies
Терминът идва от английските думи за „приятел“ и „враг“ и перфектно описва специфичен тип отношения, които жените сме склонни да поддържаме. За хората, свикнали да свързват любовта с миксирани сигнали, тип топло и студено, е много по-лесно да участват в същата динамика и що се касае до приятелите си. Представи си следното: най-добрата ти приятелка от училище е красива, умна, забавна и успешна в сфера, която на теб също ти е на сърце. Цял живот й се възхищаваш, защото знаеш колко й е коствало да постигне всичко, познаваш доброто й сърце и помниш всички пъти, в които е бърсала сълзите ти. Но също така днес тя е постоянното напомняне, че, макар да сте тръгнали привидно от един старт, ти явно губиш. Неуспехи в любовния живот или кариерата могат само да задълбочат усещанията ти. И не, това не те прави лош човек. Нормално е да се чувстваш така, ако жената отсреща стимулира разделението между вас и демонстративно парадира с всичко, което ти нямаш. Пръстен с диамант, ключ от нов дом, сертификат за допълнителна квалификация – ако темите ви на разговор са основно фокусирани върху това, което тя много добре знае, че е деликатна тема за теб, имай едно наум и пробвай да се отдалечиш временно. Но ако тя продължава искрено да се грижи за теб и да ти помага, единственият начин да преодолеете тази трудност, е да поработиш върху себе си и собствената си самооценка. Знам от личен опит колко коства да минеш от светогледа „всички ми завиждат“ до „всъщност аз завиждам и така тъпча на едно място“. Но знам и колко стимулиращо и отрезвяващо е да си искрена със себе си и с помощта на най-близката си приятелка да изградиш живота, за който мечтаеш.
Черногледият
Считай се за късметлийка, ако нямаш подобен познат в обкръжението си. Жените са к**ви, държавата е скапана, щастливо обвързаните живеят в измислен свят и никога поръчката в ресторанта не е поднесена достатъчно добре. Първоначално искаш да повдигнеш духа на такъв приятел, защото все пак сте близки и не искаш да страда. Включваш се е в неговата игра, но и това не дава резултат. Опитваш да гледаш от добрата страна, но това незабавно те поставя в категория „враг“. Усещаш, че няма начин да спечелиш или да излезеш на глава с него, без да компрометираш вярванията си или да го нараниш. Ако човекът преминава през труден период, опитвай с максимално емоционално лишени оценки да покажеш подкрепата си. Но ако подобно поведение се задълбочи, отношението му започва да става токсично към околните и не иска да потърси помощ, то нямаш друг вариант, освен да се дистанцираш. Отнело ти е толкова години да се научиш да се радваш на малките неща – не допускай подобни хора да нулират усилията ти и да те смъкват на тяхната ниска вибрация. Същата тактика за справяне можеш да приложиш и към другата разновидност на този типаж – вечния критик, който е приел за своя лична мисия да те направи перфектна, щателно акцентирайки на всеки твой недостатък по пътя.
Кралица на драмата
В подобен списък няма как да бъде пропусната Кралицата на драмата. И тук, за съжаление, не става дума само за класическия тип – крайно емоционална, правеща проблеми от нищо, изживявайки твърде интензивно всичко от сюжет на филм до счупения си нокът точно в деня, в който маникюристката й няма свободен час (добре, нека сме искрени, това последното си е почти реален повод за драма). А за всяка деликатна госпожица, която, обляна в сълзи, ти разказва колко тежко й е било да продължи, след като някой я е избутал в метрото или й е написал негативен коментар под пост. В нейната вселена всеки дребен проблем или неудобство е огромна, практически непреодолима планина, която трябва да изкачи без екипировка и подготовка. Вероятно в началото ще поемеш някоя от ролите в живота й – сериал, защото се чувстваш полезна, спасявайки я. Но ако всичко това продължава до степен, в която се чувстваш емоционално изтощена, то единственият начин за справяне е да поставиш категорични граници. Ясно, мило, с разбиране опитай да й обясниш, че е достатъчно силна и вярваш, че може да се справи следващият път, когато те помоли за услуга. Или безизразно изслушай драмата й и продължи със своя история. Ако нищо от това не помага, знаеш единственият начин да запазиш психиката си – край на това приятелство.
Рисковият играч
Знаеш защо сте станали приятели – около този човек (независимо дали мъж или жена) винаги е забавно, непредвидимо и зареждащо с неповторими усещания. Той внася цвят в иначе сивото ти, подредено ежедневие. Кога, ако не с него, би се озовала на частна покер игра на 28мия етаж? Или на яхта на познат, „ей тук, съвсем близо до Созопол“? Кога иначе би танцувала по маси и тръгнала на непланирано пътешествие в петък следобед без багаж? Ползите да имаш такъв човек в обкръжението си са безброй, ако умееш много ясно да калкулираш риска и да се движиш по ръба между опасност и еуфория. Но ако усещаш, че последно време идеите му стигат до крайност или фино те манипулира да се включваш в забавления, които са отвъд границите ти, е време да направиш крачка назад. Чувството да си екстремна версия на себе си понякога е опияняващо, но е важно да знаеш мярката. За да продължите добри отношения го приучи да приема добре отказите ти и да знае, че невинаги си на разположение.
Списанието
