- Красота, Грижа за кожата
- от 25 април 2024
Стипца: дар от природата в грижата за красотата
Дами, направете място на стипцата! Със своите удивителни свойства, този минерал може да заеме подобаващо място сред нашата козметика – вижте защо
Текст: Кристина Генова
През последните години у нас камъкът от стипца е популярен главно като грижа за след бръснене или като основна съставка в натуралните дезодоранти. На Запад обаче стипцата се включва все по-често като необходима стъпка в природосъобразната бюти рутина. Със своите антисептични и антибактериални свойства, минералът спокойно може да се добави в ежедневната грижа за кожата – и не само!
Какво е стипца?
Стипцата е натурален продукт, който се извлича от естествения минерал с вулканичен произход алунит. Можете да го срещнете и под друго наименование, а именно алум камък. Полезното му действие идва двете му мощни активни съставки: алуминий и калий.
Кристалът от стипца е хипоалергенен, което го прави изключително подходящ за чувствителна кожа. Притежава стягащи и антибактериални свойства. Предпазва от широка гама гъбични и кожно-алергични фактори. Има избелващо действие. Тези му свойства го превръщат в идеалната съставка в грижата за кожата.
За какво можем да го използваме
На българския пазар можем да срещнем стипцата като камък (най-вече в специализирани онлайн магазини за продукти за бръснене), под формата на прах или дребни кристалчета в хомеопатичните и био магазини. Не на последно място, можем да го открием и като „део кристал“, но в общи линии, този кристал има много по-широко приложение, освен като дезодорант, тъй като единствената му съставка е калиево-алуминиевият сулфат.
- Като дезодорант
Всъщност схващането, че неприятната миризма се предизвиква от самото потене, е погрешно, тя е вторична реакция от взаимодействието на потта със специфичен вид кожна бактерия. Потенето е едно от най-полезните свойства на тялото, тъй като чрез него регулираме постоянната си телесна температура и изхвърляме токсините, затова не е здравословно да го спираме.
Най-честата употреба на кристала е като натурален дезодорант. Стипцата не се бори със самото изпотяване, а създава защитен слой, който да не пропуска проникването и развитието на бактериите, предизвикващи неприятната миризма. Трябва да сте наясно обаче, че за разлика от обичайните дезодоранти и рол-они, алум камъкът няма аромат.
Стипцата успешно се бори и с миризливи крака, поради своите антибактериални и противогъбични свойства. Отстранява и неприятни миризми от ръцете, които остават при допир с белина, чесън, риба.
- След епилация и бръснене
Алум камъкът е идеално средство при раздразнена кожа след епилация или кола маска, заради своите антисептични и стягащи свойства. Другото най-популярно свойство на стипцата е, че спира притока на кръв от малките кръвоносни съдове след бръснене. Разбира се, става въпрос за всякакъв вид малки порезни рани. Изключително добре се представя и при ухапвания от комари и мухи.
- Почиства кожата
Едно от най-благоприятните приложения на стипцата е свързано с грижата за кожата. Този минерал е идеално средство за детоксикация, тъй като почиства в дълбочина. Както споменахме, неговите антимикробни и антисептични свойства го превръщат мощен ексфолиант и почистващ препарат. Справя се с акнеичната кожа и несъвършенствата, като предотвратява появата на пъпки и черни точки и минимизира размера на порите и зачервяванията.
Бонус действие върху кожата: освен в борбата с акнето, стипцата се бори и с тъмните петна, луничките и белезите, тъй като има избелващи свойства.
- Инфекции в устната кухина
Както можете да се досетите, поради своите кръвоспиращи и противовъзпалителни свойства, кристалите от стипца са изпитано народно средство за лекуване на пародонтоза и възпалени венци. За тази цел 1-2 гр. от стипца се прибавя към 250 мл. вряща вода или билков чай. Използва се за жабурене за 5-6 минути, след което се изплюва.
Как да го използваме?
За да извлечете максимума от неговите полезни свойства, накиснете алум камъка в студена вода, преди да го втриете в кожата си, независимо дали ще го използвате за подмишниците, краката или лицето. Разбира се, от хигиенна гледна точка е добре да използвате различен камък за всяка отделна зона. След като веществото полепне по кожата ви, оставете го за 20 секунди и отстранете със студена вода.
Ако камъкът ви от стипца е гладък, можете да го използвате, сякаш използвате сапун.
Друго важно условие е да използвате стипцата върху добре почистена кожа, най-добре след баня.
Може да почувствате леко парене, когато го поставите, това е нормално, но ако дразненето продължава, спрете да го използвате и посетете здравен специалист.
Като последно съображение, важно е да съхранявате камъка стипца чист и на хладно и сухо място. Достатъчно е да го почистите с вода на стайна температура, а също така може да го държите в специален контейнер, за да го предпазите от прах и замърсявания.
Списанието
Популярно
- от 11 септември 2024