- Entertainment
- от 13 март 2023
Оскари 2023: Големите победители
Текст: Кристина Генова
Една от най-очакваните вечери в Холивуд, връчването на 95-ите награди Оскар премина без шумни скандали (тихичко се надяваме шамарът на Уил Смит от миналата година да остане просто пример как не трябва да протича церемонията). За да подсигури безопасността на всички, екипът на Оскарите беше свикал кризисен щаб, за всеки случай. Дори водещият на наградите Джими Кимъл, който има честта за трети път да изнесе шоуто, се пошегува с „гафа“ от миналата година, откривайки церемонията с шега: „Академията и аз искаме да се забавлявате, да се чувствате в безопасност и, най-важното, искаме аз да се чувствам в безопасност“.
Макар и без обиди и пестници, церемонията по връчването на наградите Оскар премина емоционално и с голяма доза разнообразие. Обвинена в предпочитанията си към бялата раса, този път Академията реши да поправи грешката си: за първи път актьори от азиатски произход получават толкова много номинации „Оскар“. Освен това, една четвърт от всички номинирани актьори са ирландци по произход: Колин Фарел, Брендън Глийсън, Кери Кондън и Бари Киогън за "Баншите от Инишерин" и Пол Мескал за "Под слънцето“. Нещо повече, от 20 номинирани претенденти за статуетката, 11 от тях са актьори от страни извън САЩ.
„Всичко, навсякъде, наведнъж“ спечели сърцата на всички със своите 7 златни статуетки от общо 11 номинации: за най-добър филм, най-добър режисьор /Даниел Куан и Даниел Шайнерт/, най-добра актриса /Мишел Йео/, най-добър оригинален сценарий, най-добър поддържащ актьор /Ке Хоу Куан/, най-добра поддържаща актриса /Джейми Лий Къртис/ и най-добър монтаж.
По брой спечелени награди го следва филмът „На Западния фронт нищо ново“ с 4 статуетки за най-добра кинематография, най-добър чуждоезичен игрален филм, най-добър продукционен дизайн и най-добър саундтрак.
Мишел Йео е първата азиатска актриса, която печели Оскар. В своята емоционална реч тя сподели: „Благодаря! За всички момиченца и момченца, които ме гледат тази вечер - това е знамето на надеждата. Това доказва, че когато мечтаеш за големи неща, те се случват. Дами, никога не допускайте някой да ви каже, че сте прецъфтели! Нямаше да бъда тук без целия екип на „Всичко навсякъде наведнъж. Трябва да посветя тази награда на моята майка, на всички майки по света. Те са супергероите, без тях никой тази вечер нямаше да бъде тук”.
Голямата изненада за вечерта е призът за най-добра мъжка роля, която спечели Брендън Фрейзър за изпълнението му в "Китът". Това е първият "Оскар" за Фрейзър (54 г.). „Значи нещата изглеждат така, когато сбъднеш мечтите си... Благодаря на Академията за оказаната чест! Благодарен съм на Дарън Аронофски, че ми хвърли един спасителен пояс - творчески, с тази идея. Самюъл Д. Хънтър беше написал историята. Господа, вие имате огромни сърца, като на китове! Имате огромни души. За мен е чест да бъда във вашата категория”, бяха първите думи на Фрейзър от емоционалната му реч.
Джейми Лий Къртис също привнесе емоционалност със своята първа номинация и първа награда Оскар за най-добра поддържаща женска роля на 64 годишна възраст: Дишайте, мили жени. Не се страхувайте. Отпуснете се. Всичко е наред, а ако не е наред, то ще бъде", каза актрисата.
Друг важен момент от вечерта е документалният филм „Навални“, който грабна статуетка. Режисьорът Даниел Роър отдаде почит на българския журналист Христо Грозев, участвал в разследването: "Дължим толкова много на Христо Грозев - нашият българин. Христо, ти рискува всичко, за да разкажеш тази история", а самият той също присъстваше на бляскавата церемония.
Влизайки в историята като първата афроамериканка, печелила няколко награди Оскар, Рут Картър получи втората си статуетка за най-добър костюмен дизайн за невероятните си костюми в "Черната пантера: Уаканда завинаги".
За най-добър анимационен филм взе награда "Пинокио" на Гийермо дел Торо. Призът за най-добър късометражен анимационен филм отиде при "The Boy, the Mole, the Fox and the Horse". Екипът на "An Irish Goodbye" прибра статуетка за най-добър късометражен филм, а „Китът“ спечели за най-добри грим и прическа.
В категория най-добри визуални ефекти победител стана „Аватар: природата на водата“, а за най-добър адаптиран сценарий спечели екранизацията „Жените говорят“. „Топ Гън: Маверик“ се нареди сред победителите за най-добър звук.
Отново за първи път в историята на Оскарите: индийската песен "NAATU NAATU" от филма "RRR“ е победител в надпреварата за най-добра оригинална песен. И този филм е с българско участие – благодарение на Тодор Лазаров част от лентата е снимана в България.
Списанието
Популярно
- от 30 октомври 2024