- Entertainment
- от 17 юни 2024
Магията на турската кухня
Ароматни приключения от Егейска Турция
„Седмицата на турската кухня“ беше отбелязана в София в хотел „Рамада“ под егидата на турското посолство в София. Събитията се отбелязват както в Турция, така и в чужбина под егидата на Президентството на Република Турция всяка година от 2021 г. насам. У нас на „Седмицата на турската кухня“ присъстваха министърът на културата Найден Тодоров, бившият министър-председател Николай Денков, видни личности от България и посланици от над 30 държави, а общият брой на участниците надхвърли 250. Турският посланик Негово превъзходителство Мехмет Саит Уянък приветства гостите и отбеляза традициите на турската кухня, която е сред десетте най-добри в света.
Целта на събитието бе да подчертае традициите на турската кухня, да насърчи здравословните и устойчиви хранителни навици и да допринесе за запазването на тези ценности. Тя буквално наелектризира небцето и превръща ястията в ароматно приключение. Седмицата на турската кухня също така подкрепя процеса на културно популяризиране и брандиране на Турция в областта на кулинарията.
Тазгодишната тема на Седмицата на турската кухня е посветена на здравословната и вкусна егейска кухня. Известните готвачи Дилек Йеткинер и Кафер Айхан споделиха с гостите тънкостите на традиционната турска кухня и егейските вкусове. Средиземноморската диета и кухня са признати за нематериално културно наследство на човечеството от ЮНЕСКО през 2010 г.
Зехтинът е незаменим елемент от егейската и средиземноморската кухня. Великолепният Път на маслиновите дървета, простиращ се между Чанаккале и Мугла, е част от културните маршрути на Съвета на Европа от 2005 г. насам. Находките от археологическите разкопки на Клазоменай в Измир включват най-старото съоръжение за извличане на зехтин, датиращо отпреди 2600 години. Връзката между маслините и хората е в основата на традиции, оставили отпечатъка си в ежедневния живот до ден-днешен. Защото култивирането на маслини и производството на зехтин датират в региона от хилядолетия, но са във фокуса и на днешната турска икономика. Турция в момента е между петте най-големи производители на маслини и зехтин в света. 75% от маслиновите насаждения се намират по Егейското крайбрежие на страната, макар районите, където се култивират маслини, да са далеч по-обширни и да се простират от Черно море през земите по Средиземноморието, та чак до Анадола.
В Турция се отглеждат около 80 различни разновидности маслини. Край Егея са най-разпространени видовете Domat (едри зелени маслини, подходящи за пълнене с чесън, бадеми, сирене, чушчици или кисели краставички), Memecik (по-малки кръгли маслини с богат вкус) и Milas (със защитен географски произход). В кулинарно отношение зехтинът играе изключително важна роля. Дори има и термин – Zeytinyagli – и с него обозначават ястията, щедро приготвени със зехтин.
„Ние в Турция разбираме значението и наличието на една многовековна кулинарна култура, която обединява всеки сегмент от нашето общество около една маса, както и хората от всички страни, върху които тя е повлияла в историята, и вярваме, че всички хора имат право на чиста, здравословна, местна и автентична храна. Турската кухня е продукт на чудотворен съюз между усилия и търпение. Това е колективното усилие на умели ръце, които обработват земята, засяват семената, подхранват фиданките, жънат реколтата, месят тестото и го разточват. Във всеки град в страната ни има личен разказ, който е свързан с продуктите и вълнува нашите сърца. С продуктите, обозначени с географски означения, ние защитаваме историите, които определят нашата идентичност", заяви първата дама на Труция Емине Ердоган, съпругата на президента Реджеп Тайип Ердоган, по време на събитието „Среща на вековни изкушения: Турска кухня в седем региона“, провело се в Президентския комплекс в Анкара.
Списанието
Популярно
- от 30 октомври 2024