- Entertainment, Кино, театър, музика
- от 27 май 2024
"Анора" спечели "Златната палма" в Кан: Историята на екзотичната танцьорка, която завладя фестивала
Режисьорът Шон Бейкър посвети наградата на секс работниците по света и призова за завръщане към магията на киносалоните
Текст: Кристина Генова
"Анора" ("Anora"), мрачна и трогателна драма за млада екзотична танцьорка, грабна голямата награда "Златната палма" на фестивала в Кан. Филмът разказва завладяващата история на секс работничка, пътуваща между Ню Йорк и Лас Вегас, която неочаквано се озовава на път да се омъжи за сина на руски олигарх – сюжет, който напомня романтичната класика "Хубава жена" от 90-те години.
"Анора" е третият филм на режисьора Шон Бейкър, който дебютира в Кан, след успеха на "Проектът Флорида", с участието на Уилам Дефо, и "Червената ракета". И трите филма се въртят около темата за живота на секс работниците. Наградата беше връчена от двукратния носител на "Златна палма" Франсис Форд Копола, чийто филм "Мегалополис" остана без отличие тази година. Бейкър е първият американски режисьор, спечелил голямата награда на фестивала от 2011 г., когато Терънс Малик грабна "Златната палма" за "Дървото на живота".
Режисьорът посвети "Златната палма" на "всички секс работници – настоящи, минали и бъдещи", и допълни:
„На света трябва да се напомни, че гледането на филм у дома, докато превъртате през телефона си и проверявате имейли, не е начинът, въпреки че някои технологични компании биха искали да мислим така. Гледането на филм в киносалон е едно от великите общи преживявания. Споделяме смях, тъга, гняв, страх и се надяваме на катарзис с приятели и непознати. Бъдещето на киното е там, където започна: в киносалона.“
В отличения филм се разказва за Анора (в ролята Майки Мадисън), млада секс работничка от Бруклин, която преживява историята на Пепеляшка, когато импулсивно се омъжва за сина на руски олигарх. След като новината достига до Русия, щастието ѝ е застрашено, тъй като родителите на младоженеца тръгват към Ню Йорк, за да анулират брака.
Кои са другите отличени филми?
Голямата награда на фестивала - Grand Prix, бе присъдена на "Всичко, което си представяме като светлина" (All We Imagine as Light) на индийската режисьорка Паял Кападия. Това е първият индийски филм в официалния конкурс от 30 години насам, след "Destinée" на Шаджи Н. Карун. Кападия създава социална творба, изпълнена с надежда, която в индийския контекст дава гласност на три жени на различна възраст и от различни социални слоеве.
♦ Вижте още: Филмът за Доналд Тръмп „Стажантът“, с участието на Мария Бакалова, шокира Кан
За режисура бе отличен португалецът Мигел Гомеш с филма "Голямата обиколка" (Grand Tour). Историята разказва за Едуард, държавен служител от Британската империя в Рангун, Бирма, през 1917 г., който бяга в деня на сватбата си. Годеницата му Моли, решена да го намери, тръгва по стъпките на неговата обиколка из Азия.
Призът за мъжка роля спечели американецът Джеси Племънс за ролята си във филма "Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос. Във филма Племънс изпълнява три роли в три различни новели – на сляпо подчинен служител, на психично болен полицай и на мъж от секта, който търси нов месия за възкресение от мъртвите.
Филмът си тръгна с още един приз - Журито разшири обичайната категория за най-добра актриса, за да отпразнува това, което Лили Гладстоун нарече „хармонията на сестринството“ в „Емилия Перес“. Мюзикълът, чието действие се развива в Мексико, разказва за шеф на картел, който изчезва и се появява като жена, с участието на Зоуи Салданя, Селена Гомес и транс звездата Карла София Гаскон. Филмът спечели и наградата на журито.
Наградата за сценарий получи французойката Корали Фаржа за „Вещество" (The Substance) – феминистки филм на ужасите с Деми Мур в главната роля. Сюжетът на „Вещество“ се върти около субстанция, която позволява на човека, който си я инжектира, да създаде „по-добра версия на себе си, по-млада, по-красива, по-съвършена“.
Иранският режисьор Мохамад Расулоф получи Специалната награда на фестивала за своя филм "Семената на дивата смокиня" (The Seed of the Sacred Fig). Той е в изгнание, за да избегне 8-годишна присъда в родината си, и изрази благодарността и тревогата си за своите колеги, принудени да работят под цензура и репресии в Иран. Тричасовият филм разглежда движението "Жени, живот, свобода" чрез семейство от средната класа, чиито две дъщери поставят под съмнение ролята на баща си в режима.
Списанието
Популярно
- от 30 октомври 2024