- Кариера и бизнес
- от 06 февруари 2021
Ето как да поискаш повишение по време на пандемия
Всички обичаме да мислим за себе си като за силни, уверени жени. Ние публично обещаваме да не се примиряваме с глупостите или ограниченията; от разликата в заплащането до наложените правила на патриархата. И все пак ... защо мъжете са четири пъти по-склонни да поискат повишение на заплатите си, отколкото еднакво квалифицираната жена?
Много жени просто чакат повишение на заплатата, вместо сами да си го поискат. Според данните за тенденциите в Google „как да поискам повишаване“ е едно от най-търсените неща в последния месец. Подобен ръст предполага, че новият начин на работа е накарал мнозина да вярват, че заплатата им не отразява техния принос на работното място.
Въпреки това толкова много компании уволняват или съкращават хора заради новите условия по време на пандемията и липсата на приходи. Как да поискаш повишение без да подразниш шефовете си? Днес сме ти подготвили няколко съвета, които могат да помогнат. Ето какво да правиш и какво със сигурност да не казваш.
"Знам, че имаме много загуби, но…"
Най-важното е да избереш подходящо време. Последната година беше трудна за много компании и повечето от тях преминаха през редица трудности. Избери подходящото време да поискаш повишение и покажи, че те е грижа за компанията, в която работиш, а не само за заплатата.
"Дълговете ми се натрупват!"
Не е тайна, че заради ситуацията около вируса много от нас се сблъскват с финансови проблеми и ограничения. Когато работим от вкъщи, става и по-трудно работата и личния ни живот да не се преплитат. Това обаче са две различни сфери. Шефът ти не е виновен за това, че сметките се натрупват. Затова не се оправдавай, намери други причини, поради които заслужаваш повишение. Например, това, че работиш повече, не си вземаш почивка или си завършила успешно нов работен проект.
"Мисля си за 20 000!"
И все пак нека бъдем реалисти…Повишението не означава двойна заплата, а и освен това то трябва да бъде заслужено. Помисли за това какво ти правиш за работното си място и постави изискванията на заден план. Покажи защо усилията и труда ти трябват да бъдат по-добре възнаградени. Искането на повишение е разговор, в който трябва да използваш валидни и неоспорими аргументи.
"Работя тук от пет години"
Често предположение е, че служителят заслужава повишение след определен период от време. Времето, прекарано в една компания обаче, не отразява таланта, приноса или постиженията. Това, което човек постига за една година, има потенциал да съвпада с това, което друг постига за две. По същество увеличаването на заплатата е инвестиция в служителя и това, което той може да постигне, а не награда за натрупаното време.
"Тогава си тръгвам!"
Може да бъде изкушаващо да представиш ултиматуми, когато не получиш точно това, което искаш – но това вероятно ще бъде интерпретирано от другите като агресивно действие. Затова бъди внимателна в условията и изискванията, които поставяш.
Как да попиташ?
След като повечето от нас работят от вкъщи, общуването с колегите чрез дигиталните платформи се превърна в норма, но докато обменът на съобщения с колеги и организирането на кратки видеоразговори е идеален вариант за повечето разговори, свързани с работата, това не е така, що се отнася до повишаването на заплатите. Отдели си време, посветено на разговора. Изпрати покана за среща и се увери, че всички страни, които участват в разговора, са наясно с темата преди да се видите.
Списанието
Популярно
- от 30 октомври 2024